سیستم پاشش یا اسپری(spray) کردن آب در برج های خنک کن از اهمیت بالایی برخوردار است. جهت اسپری(spray) کردن و توزیع آب ورودی(آب make up) به برج خنک کننده از نازل ها یا آب پخش کن های برج خنک کننده(cooling tower nozzle) که عموما از جنس پلی پروپیلن یا پی پی(PP) می باشد استفاده می شود. هر نازل(nozzle) یا افشانک با توجه به طراحی خود شعاع پاشش خاصی دارد. در توزیع آب گرم ورودی به نازل های کولینگ تاور نکته مهم این است که آب بصورت یکنواخت به همه نقاط اسپری شود نازل(nozzle) یا آب پخش کن های کولینگ تاور آب گرم ورودی به برج خنک کننده را گرفته و بر روی پکینگ فیلم ها(packing film) یا پرکننده های(filling packing) کولینگ تاور اسپری می کنند.

پرکننده های برج خنک کننده با توجه به شرایط طراحی برج خنک کن انواع خاصی دارد که شامل : پکینگ فیلم ورقه ای پی وی سی(PVC film packing)، پکینگ فیلم ورقه ای پی پی(PP packing film)، پکینگ تیوب اسپلش(Tube splash packing)، پکینگ رندوم اسپلش(Random splash packing)، پکینگ ضدرسوب نت اسپلش150(Net150 splash packing) و پکینگ ضد رسوب گرید اسپلش(Grid splash packing) می باشد.

نازل ها یا افشانک های پلیمری برج خنک کننده(cooling tower nozzle) که اسپری نازل پلاستیکی هم نامیده می شوند شامل انواع مختلفی است که در زیر به نام برخی از آنها اشاره می شود.

نازل یا آب پخش کن مربع پاش برج خنک کننده: نازل های مربع پاش که به آنها نازل برنت وود(Brentwood) نیز می گویند. اغلب در کولینگ تاورهای مکعبی شکل استفاده می شوند. و  با توجه به پاشش مربعی شکلی که دارند سبب کوچکتر شدن ابعاد کولینگ تاور شده و همین امر باعث  افزایش راندمان برج خنک کن یا کولینگ تاور می شود. به نازل های مربع پاش نازل دک اسپری برج خنک کننده(Deck Spray Cooling Tower Nozzle) نیز اطلاق می شود. نازل ها یا افشانک های دک اسپری یا مربع پاش معمولا در رنج فشار 1/5 تا 2 بار کاربرد دارند. شعاع پاشش نازل مربع پاش 80 سانتی متر می باشد در صورتی که فاصله نازل تا پکینگ های برج خنک کننده 60 سانتی متر باشد.

نازل یا آبپاش ثقلی پروانه ای برج خنک کننده: که نازل طرح گلبرگ(نازل گلبرگی) کولینگ تاور(Flower Type Spray Nozzle) نیز نامیده می شود از انواع نازل های ثابت برج خنک کننده می باشد. در مواردی که پاشش قطرات آب بر روی سطوح پکینگ های برج خنک کننده بصورت ثقلی مد نظر باشد از نازل های ثقلی استفاده می شود که فشار پشت هر افشانک یا آب پخش کن عموما ناچیز و گاهی نزدیک به فشار جو می باشد. بدلیل اینکه این نازل یا افشانک برج خنک کننده توسط شرکت مارلی آمریکا(Marley USA) طراحی و تولید گردید به آن نازل طرح مارلی نیز می گویند.این نوع نازل، نازل ثقلی بوده و نیاز به فشار نمی باشد. نازل گلبرگی ثقلی دارای شعاع پاشش 30 تا 35 سانتی متر بوده و فاصله طولی بین دو نازل نیز در حدود 30 سانتی متر می باشد. ظرفیت آبدهی هر نازل ثقلی پروانه ای 10 لیتر به ازای هر دقیقه می باشد.

نازل یا افشانک طرح هامون کولینگ تاور: نازل هامون با سایز ورودی نازل 1 اینچ جزء نازل های مربع پاش و نازلهای تحت فشار برج خنک کننده می باشد.این نوع نازل دارای شعاع پاشش 120 سانتی متر بوده و فشار کاری نازل طرح هامون 2 تا 3 بار می باشد.نازل هامون در برج های خنک کننده بتنی کاربرد دارد. چنانچه فاصله بین پکینگ کولینگ و نازل آب پاش کولینگ تاور زیاد باشد از نازل هامون استفاده می شود که در برج های خنک کننده بتنی این فاصله زیاد هست.

نازل یا افشانک سری SPN برج خنک کن: این نازل دایره پوش بوده و از جنس پلی پروپیلن یا PP تولید می شوند. سایز کانکشن اتصال در نازل سری SPN 1 اینچ و 11/2 اینچ و 2 اینچ می باشد. شعاع پاشش آب در این مدل در سایز 1 اینچ 50 سانتی متر، سایز 11/2 اینچ 70 سانتی متر و در نازل سایز 2 اینچ 90 سانتی متر می باشد. این نازل ها در فشار کاری 1 تا 2 بار کاربرد دارند و فاصله نازل تا پکینگ مدیا برج خنک کن 50 تا 90 سانتی متر می باشد.

نازل یا آب پخش کن مرحله ای برج خنک کننده  : به این نازل نازل فانوسی برج خنک کننده نیز گفته می شود وبصورت نازل ثابت نصب می شود.نوع پاشش آن دایره ای بوده که قطرات آب را بصورت پودری تبدیل می کند. نازل سه مرحله ای دارای کانکشن 11/2 اینچ در دو مدل دنده ریز و دنده درشت می باشد. شایان ذکر است که به نازل سه مرحله ای برج خنک کننده توربو نازل(Turbo Nozzle) نیز اطلاق می شود.هر چه فشار آب بیشتر باشد شعاع پاشش نازل فانوسی بیشتر می شود. شعاع پاشش نازل فانوسی یا توربو نازل حدود 60 تا 90 سانتی متر است. یکی دیگر از پارامترهایی که در میزان شعاع پاشش تاثیرگذار است فاصله نازل تا پکینگ پر کننده یا فیلینگ(Filling) برج خنک کن می باشد. این فاصله در مورد نازل های مرحله ای یا فانوسی 50 سانتی متر می باشد. هر چه فاصله بیشتر شود شعاع پاشش نیز بیشتر می شود. نازل های مرحله ای یا فانوسی معمولا در رنج فشار 1 تا 1/5 بار کاربرد دارند.

نازل یا افشانک برج خنک کننده خورشیدی : نازل خورشیدی از جنس پلی پروپیلن یا PP و با سایز رزوه 11/2 اینچ می باشد. نوع پاشش آب در این مدل نازل کولینگ تاور دایره پاش بوده و شعاع پاشش نازل حدود 80 تا 90 سانتی متر می باشد. فشار آب برای نازل خورشیدی 1/5 تا 2 بار می باشد. فاصله مناسب نازل یا افشانک خورشیدی برج خنک کننده تا پکینگ مدیاهای نصب شده حدود 60 سانتی متر می باشد.

نازل مارلی (Marley Nozzle) : نازل مارلی مدل Marley NS از جنس PP بوده و بدلیل اندتزه بزرگ حفرات نازل امکان گرفتگی نازل حداقل می باشد. شعاع پاشش آب نازل مارلی حدود 80 تا 100 سانتی متر می باشد.

از انواع دیگر نازل ها می توان به نازل اکو جت(Ecojet nozzle) و نازل چپقی اشاره کرد.

از مهمترین ویژگیهای نازل ها و آب پاش های کولینگ تاور که به آنها دوش آب کولینگ تاور هم گفته می شود به موارد زیر اشاره می شود:

- کمترین افت فشار را در برج خنک کننده ایجاد نماید.

- پخش بهینه و یکنواخت بر روی فیلینگ ها(filling) ها و پکینگ ها و پرکننده های برج خنک کن داشته باشد.

- نصب آسان نازلها و آب پخش کن های کولینگ تاور

- گرایش کمتر به رسوب گذاری در جدار داخلی نازل یا افشانک آب وجود داشته باشد که نازلهای ضد رسوب کمترین گرفتگی را دارند.

- مقاومت بالا در تماس با مواد شیمیایی داشته باشند.

شرکت پاک زیست فرآیند تامین کننده انواع نازل(افشانک) برج های خنک کننده یا کولینگ تاور از جنس پلی پروپیلن(PP Nozzle) و با مقاومت بالا در تماس با مواد شیمیایی

کلیه حقوق سایت متعلق به شرکت مهندسی پاک زیست فرآیند می باشد - طراحی سایت دارکوب | هاستینگ دارکوب