کلر یکی از کاربردی ترین مواد گندزدایی و ضدعفونی کننده که به دلیل قابلیت ماندگاری بالا در آب، جهت حذف آلودگی های ثانویه ای که به آب وارد می شوند در استخرهای عمومی شنا کاربرد وسیعی دارد. pH مناسب برای استخرهای شنا ۷٫۴-۷٫۲ است که باید توجه داشت در استخرهای شنا معمولا با ورود شناگران به آب و در اثر اضافه شدن چربی ها، کرم ها، عرق بدن معمولا PH بالا رفته و آب به سمت قلیایی شدن میل می کند. در استخرهای روباز وضعیت جوی هوا نیز روی pH اثرگذار است.

نکته دیگر درامر کلرزنی این است که باید میزان کلرزنی به آب استخر دقیق و با محاسبه صورت پذیرد. کلرزنی به آب استخر شنا باید به اندازه ای باشد که به میزان 1 میلی گرم در لیتر  کلر آزاد باقیمانده در آب داشته باشیم. واضح است که در طی روزها و ساعات مختلف میزان آلودگی بسته به تعداد نفرات در آب و شر ایط بهداشتی آنها آلودگی استخر متفاوت و متغیر خواهد بود.همپنین در پیش تصفیه دستگاه های RO  و هر نقطه ای که جهت جلوگیری از رسوب گذاری نیاز به تزریق آنتی اسکالانت باشد، از دوزینگ پمپ ها جهت تزریق آنتی اسکالانت استفاده می شود.

دوزینگ پمپها طوری طراحی شده اند که قادرند مقدار مشخص و دقیقی (دوز مشخص) از یک محلول آماده (مواد شیمیایی) را تزریق نمایند . لذا به آنها در صنعت پمپ های تزریق یا میترینگ پمپ نیز گفته می شود.

پمپ های تزریق در دسته پمپ های جابجایی مثبت قرار می گیرند. لازم به ذکر است که دبی این پمپ ها به صورت دستی و یا اتوماتیک قابل تنظیم بوده و با توجه به فشار خط ، عمل تزریق را انجام می دهند.

جنس هد (Head) دوزینگ پمپ ها با توجه به نوع محلول تزریقی مختلف می باشد. بنابراین هد(Head) پمپ های تزریق با جنس های مختلف نظیر PP,PVC, PVDF,PE,S.S316که مناسب جهت تزریق انواع اسیدها ، بازها(سود)، آمونیاک،کلر،آنتی اسکالانت و سایر مواد شیمیایی می باشد تولید می گردند.

دو نوع از دوزینگ پمپ ها که با توجه به کیفیت و خدمات پس از فروش مناسب، جهت کلرزنی یا تزریق کلر و گندزدایی آب آشامیدنی و شرب و همچنین آب استخرهای شنا و  تزریق آنتی اسکالانت جهت عدم رسوب گذاری کاربری وسیعی دارند دوزینگ پمپ اتاترون(ETATRON) و دوزینگ پمپ سکو(SEKO) می باشند که هر دو ساخت ایتالیا می باشند. آنتی اسکالانت بصورت مایع بوده و حالت پودری ندارد و بصورت مایع به آب عبوری تزریق می گردد. برای تزریق کلر به آب یا کلرزنی فاضلاب تصفیه شده یا همان پساب معمولا از پودر کلر بصورت هیپو کلریت کلسیم یا همان پرکلرین که معمولا در دسترس است و قیمت مناسبی هم دارد استفاده می شود. پودر پرکلرین ابتدا باید در آب حل شده و سپس محلول کلر توسط دوزینگ پمپ تزریق(dosing pump) به آب یا فاضلاب تزریق و اضافه شود.

 

شرکت مهندسی پاک زیست فرآیند تامین کننده انواع دوزینگ پمپ تزریق با برندهای اتاترون ایتالیا(etatron dosing pump)،سکو ایتالیا(seko dosing pump)

 

کلیه حقوق سایت متعلق به شرکت مهندسی پاک زیست فرآیند می باشد - طراحی سایت دارکوب | هاستینگ دارکوب