امروزه استفاده از پکینگ فیلم مدیاها(packing film media) در تصفیه فاضلاب های بهداشتی و صنعتی کاربرد وسیعی دارد. یکی از انواع پکینگ فیلم ها که به آنها پرکننده یا فیلینگ(filling film packing) نیز گفته می شود، پکینگ فیلم های ثابت بلوکی می باشد که این نوع از پکینگ ها یا پرکننده ها بعنوان بستر ثابت رشد چسبیده یا رشد چسبنده در تصفیه بیولوژیکی فاضلاب به روش هوازی در مخازن هوازی یا تانک هوادهی(تصفیه فاضلاب سیستم IFAS) و همچنین در تصفیه فاضلاب به روش بی هوازی در مخزن بی هوازی در سیستمهای بی هوازی مانند Hybrid USB و ABR(راکتورهای بافلدار بی هوازی( استفاده زیادی دارند. نکته مهم در مورد پکینگ ها ایجاد سطح ویژه در واحد حجم می باشد. در واقع بر روی سطح پکینگها امکان رشد و تکثیر میکروبها(میکرو ارکانیسم ها) و  باکتریها فراهم آمده و یک لایه فیلم بیولوژیک روی بستر و سطح پکینگ فیلم تشکیل می شود. از آنجایی که شکل ظاهری این نوع از پکینگها به شکل مکعب مستطیل می باشد، به آنها پکینگ مدیاهای بلوکی نیز گفته می شود. پکینگ فیلم های ثابت بلوکی یا پکینگ مدیای بیو فیکس که بعنوان بستر رشد چسبیده یا چسبنده در تشکیل لجن فعال بکار می روند، در گام های مختلف تولید می شوند که پرکاربردترین آنها پکینگ تصفیه فاضلاب بلوکی گام 19 و پکینگ تصفیه فاضلاب بلوکی گام 12 می باشد. استفاده از این پکینگ ها در تصفیه خانه هایی که به روش IFAS طراحی شده اند، سبب افزایش غلظت لجن فعال در حوض هوادهی شده و در تصفیه خانه هایی که بعلت توسعه کارخانه یا بیمارستان، فاضلاب بیشتری تولید می کنند، باعث افزایش ظرفیت و ارتقا تصفیه خانه می شوند.پکینگ فیلم های ثابت و بلوکی شکل بعنوان پرکننده مخزن در انواع فرآیندهای تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال، تصفیه فاضلاب به روش صافی چکنده، تصفیه فاضلاب به روش بیو راکتورها و هر مخزنی که هدف تشکیل بیوفیلم باشد کاربرد دارند.

پکینگ فیلم گام12 سطح ویژه بالاتری ایجاد می کند ولی احتمال گرفتگی آن نیز بیشتر می باشد بنابراین در مخازن تصفیه فاضلاب پکینگ گام19 کاربرد بیشتری دارد زیرا هم سطح ویژه مناسبی دارد و هم دارای حداقل گرفتگی است. زمانی که ورقهای پکینگ به یکدیگر متصل می شوند تشکیل یک شش ضلعی شبیه کندوی زنبور عسل را می دهند بنابراین از پکینگهای بلوکی بعنوان پکینگ فیلم لانه زنبوری هم نام برده می شود. پکینگ فیلم های بلوکی تصفیه فاضلاب دارای جنس PP و جنس PVC می باشد. نکته مهم در استفاده از پکینگ فیلم های های ثابت رشد چسبیده این است که استفاده از جنس PP در قیاس با جنس PVC دارای ارجحیت بیشتری است.

 علت فنی این موضوع آن است که ورقهای پکینگ فیلم های بلوکی با جنس PP دارای انعطاف و نرمی بالاتری در مقایسه با جنس PVC می باشد فلذا دارای طول عمر بالاتری است. نکته دوم آن آست که ورقهای پکینگ های با جنس PP توسط جوش حرارتی به یکدیگر متصل شده و در قیاس با پکینگهای PVC که توسط چسب به همدیگر متصل می شوند دارای استحکام بسیار بالاتری می باشند. پکینگ های بلوکی لانه زنبوری قابلیت شستشو را دارا می باشند بنابراین هر زمانی که لازم باشد می توان آنها را از مخزن خارج کرده و پس از شستشو مجددا داخل تانک هوادهی یا تانک بی هوازی نصب کرد.

 

شرکت پاک زیست فرآیند تامین کننده انواع پکینگ فیلم ثابت بلوکی تصفیه فاضلاب های بهداشتی و فاضلاب های صنعتی

 

کلیه حقوق سایت متعلق به شرکت مهندسی پاک زیست فرآیند می باشد - طراحی سایت دارکوب | هاستینگ دارکوب