پکینگ اسپلش یا پکینگ شبکه ای برج خنک کننده ( Splash packing for cooling towers )

پکینگهای برج خنک کننده مهمترین قطعه جهت تبادل حرارت بر جهای خنک کننده به حساب می آیند. از مهم ترين پارامترهای طراحي و محاسبات برج خنک کن انتخاب دقيق پکينگ کولینگ تاور براساس کيفيت آب، دمای آب، نوع صنعت و آلودگی محيط اطراف صورت مي پذيرد.پکینگ برج های خنک کن(cooling towers packing)که به نام فیلینگ یا پرکننده های برج خنک کننده  هم شناخته می شوند(Cooling tower filling )یکی از عوامل مهم در فرآیند خنک کاری آب ورودی هستند.در آبهای با سختی پایین و بدون آلودگی های محیطی استفاده از پکینگهای بلوکی فیلمی یا   Film Fill Packing توصیه می شود. مزیت استفاده از پکینگهای ورقه ای فیلمی یا پکینگ های سلولی در بالا بودن سطح تبادل حرارت و درنتیجه کاهش ابعادی برج خنک کننده می باشد. سطح ویژه این نوع از پکینگ های کولینگ تاور معمولا بین 150 تا 240 متر مربع به ازای هر متر مکعب بوده و جنس آنها هم PVC و PP می باشد.
در صورت وجود آبهایی با سختی بالا و یا وجود آلاینده ها درون آب که احتمال تشکیل رسوب(scale) بر روی سطح پکینگ و به دنبال آن گرفتگی کانال ها و مجرای عبور آب وجود دارد، مناسب ترین انتخاب استفاده از پکینگ های ضد رسوب اسپلش یا پرکننده های ضد رسوب اسپلش(Splash Fill Packing) می باشد. در پکینگهای ضد رسوب اسپلش(Anti Scale Splash Packingبا توجه به اینکه قطرات آب پس از برخورد به پکینگ به قطرات ریزتر تبدیل می شود لذا پس از برخورد به سطوح تبخیر، عملاً ذرات معلّق در آب، فرصتی برای نشستن یا چسبیدن به سطوح تبخیر را پیدا نمی کنند.

به دلیل سطح کم این نوع پکینگ ها رسوب خیلی کمتری نسبت به پکینگ های فیلم های ورقه ای یاکینگ های غشایی بر روی آن ایجاد شده و همچنین راندمان تبخیر آب و هدر رفت آن نسبت به پکینگ  فیلم ها به مراتب کمتر است. عدم ایجاد رسوب در این نوع پکینگ ها موجب می شود که از آنها بتوان برای آبهای با سختی بالا و حتی آب دریا نیز استفاده کرد.

بطورکلی پکینگ های ضد رسوب اسپلش مدل نت اسپلش(PACKINGNET SPLASH ) مناسب ترین نوع پکینگ جهت آبهای آلوده به شمار می روند و از بین تمامی پکینگ های موجود در بازار، دارای بیشترین کاربرد می باشد. پکینگ های ضد رسوب نت 150(NET150 Packing) بر اساس طراحی شرکت 2H آلمان بوده(2H packing net 150) و با توجه به شکل ظاهری آن رسوبات بر روی پکینگ تشکیل نمی شود. پکینگ های 2H مدل نت150 از جنس PP بوده و دارای طول عمر بسیار بالایی هستند. پکینگ های گرید اسپلش(Grid Splash Packing) یا پکینگ های شبکه ای نوع دیگری از پکینگ های اسپلش از جنس پلی پروپیلن(PP) هستند که در آبهایی که سختی و ذرات معلق(TSS) آب ورودی به برج خنک کننده بسیار بالاست کاربرد ویژه دارند.فاصله شبکه ها در پکینگ های گرید اسپلش(Grid Splash) به اندازه ای است که هیچ گونه گرفتگی رسوبات بر روی پکینگ ایجاد نشده فلذا کاهش راندمان در عملکرد کولینگ تاور صورت نمی گیرد.  پر کننده های ترشحی اسپلش یا پکینگ های فیلینگ کولینگ تاور(Splash Filling Packing)  در آبهایی که ذرات معلق بالایی دارند یا TSSبالایی دارند و قابلیت رسوب گذاری آب بالاست استفاده می شود. زیرا در پکینگ فیلم های ورقه ای احتمال گرفتگی پکینگ و کاهش راندمان کولینگ تاور بالاست.نحوه انتقال حرارت و جرم بصورت اسپلش شدن (پاشیده شدن) قطرات آب در هوا بوده و کمترین رسوب گذاری را به همراه دارد و دارای عمری نامحدود می باشند.فرم توری شکل آن باعث می شود،انتقال حرارت وجرم روی قطره ای معلق در هوا صورت پذیرد و درنتیجه از رسوب گیری پایینی نیز برخوردار می باشند ودر رده پکینگ های ضد رسوب قرار می گیرند.

ابعاد بلوک استاندارد پکینگ نت 150 اسپلش( NET150 Packing 2H) طول 90، عرض 60 و ارتفاع 450 سانتی متر می باشد. پکینگهای NET 150 در عرضهای دیگر نیز امکان تولید دارند که بر اساس سفارش تولید می شوند.

مزایای پکینگ های ضد رسوب اسپلش و گرید اسپلش :(Anti Scale Packing)

ü      مقاوم در برابر اشعهUVخورشید

ü      قابل استفاده جهت آب با آلودگی و سختی بالا

ü      سطح ویژه بالا- 130 متر مربع به ازای هر متر مکعب

ü      مقاوم تا دمای 80سیلسیوس

ü      عدم گرفتگی و عدم رسوب گیری

ü      عدم افت راندمان با گذشت زمان به دلیل عدم رسوب گیری

ü      قابلیت شستشو با واترجت و اسیدشویی

ü      اتصالات به صورت پین قفل شونده

ü      دارای استحکام بالا

ü      دارای عمر مفید و راندمان بالا نسبت به انواع مشابه و راندمان خنک کنندگی تا 95%.

ü      مزایای پکینگ نت اسپلش برج خنک کننده

شرکت پاک زیست فرآیند تامین کننده انواع پکینگ غشایی(پکینگ لانه زنبوری)وضد رسوب اسپلش و گرید اسپلش از جنسPP

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کلیه حقوق سایت متعلق به شرکت مهندسی پاک زیست فرآیند می باشد - طراحی سایت دارکوب | هاستینگ دارکوب