روشهای مختلفی برای گندزدایی و ضدعفونی کردن آب و پساب وجود دارند که مهمتریت آنها عبارتند از : کلرزنی، ازن زنی، استفاده از دی اکسید کلر، برم، برم و اشعه ماوراء بنفش(UV) که از بین روشهای ذکر شده کلرزنی آب با کلر عمومی ترین و ارزان ترین روش گندزدایی می باشد. و به همین دلیل کاربرد وسیع تری نسبت به سایر روشهای گندزدایی دارد.دو دلیل بسیار مهم که روش کلرزنی آب را نسبت به سایر روشها متمایز می کند یکی ارزان بودن و قابل دسترس بودن کلر ودیگری اثر ابقایی و کلر آزاد باقی مانده در آب، پس از اتمام عملیات ضدعفونی و گندزدایی است.قابل ذکر است که کلرزنی با هدف کنترل و از بین بردن عوامل بیماریزا،تخم انگل ها، عوامل میکروبی، حذف یا تقلیل رنگ و از بین بردن عوامل تولید طعم و بو در آب انجام می شود. کلرزنی دامنه کاربری وسیعی دارد. کلر زنی ممکن است برای گندزدایی آب آشامیدنی باشد یا کلر زنی جهت گندزدایی و ضدعفونی کردن آب استخرهای شنا و یا گندزدایی فاضلاب و پساب تصفیه شده باشد. چنانچه از گاز کلر جهت گندزدایی استفاده شود آنرا کلریناتور(پکیج کلرزن گازی) و در صورتی که از کلرمایع جهت ضدعفونی کردن استفاده شود آنرا هیپوکلریناتور یا کلریناتور مایع می نامند. دستگاه کلرزن مایع بیشتر برای کلرزنی اجتماعات کوچک، کارگاهها و کارخانجات، استخرهای شنا و کلرزنی پساب تصفیه شده پکیج های فلزی تصفیه فاضلاب کاربرد دارد.

در صورت استفاده از پکیج کلرزن، کلر معمولا به دو صورت کلر جامد یا کلر پودری و کلر مایع جهت گندزدایی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی استفاده از هیپو کلریت سدیم یا همان آب ژاول و دیگری استفاده از پودر کلر(کلر جامد) که هیپوکلریت کلسیم یا پرکلرین نامیده می شود. هیپوکلریناتور دستگاهی است که پس از محلول سازی، کلر را بصورت مایع تزریق میکند و به آنها دستگاه کلریناتور مایع نیز می گویند. هیپو کلریناتور یا کلریناتور مایع، بسته به نیاز در ظرفیت های گوناگون ساخته می شوند.با توجه به اینکه قیمت دستگاههای کلرزن مایع نسبت به کلرزن های گازی مناسب تر است لذا کاربری بیشتری بعنوان دستگاه کلرزن در گندزدایی و ضدعفونی کردن آب دارند. جهت استفاده از پرکلرین که به شکل پور کلر است ابتدا باید آنرا با آب ترکیب کرد و به شکل محلول کلر درآورد و پس از رقیق سازی و تهیه محلول مادر آنرا توسط پکیج کلرزن مایع یا همان پکیج هیپو کلریناتور به آب تزریق نمود.

دستگاه کلرزن یا کلریناتور مایع(Chlorine Package)یا اصطلاحا پکیج کلرزنی کاربردهای وسیعی دارد که مهمترین آنها عبارتند از :

1- کلرزنی، گندزدایی و ضدعفونی کردن آب شرب و آشامیدنی جهت از بین بردن عوامل بیماریزا

2- کلرزنی، گندزدایی و  ضدعفونی کردن آب استخرهای شنا

3- کلرزنی آب پیش تصفیه ورودی به دستگاه های اسمز معکوس جهت جلوگیری از گرفتگی ممبرانهای RO بدلیل گرفتگی و فولینگ میکروبی

4- کلرزنی و ضدعفونی کردن آب مصرفی و Make up ورودی به برج های خنک کننده یا کولینگ تاور

5- کلرزنی با هدف کسیداسیون و حذف آهن، منگنز، آمونیاک و سولفید آب

6- کلرزنی با هدف کاهش بی او دی(BOD) موجود در آب یا پساب

7- کلرزنی با هدف کنترل پدیده بالکینگ در تصفیه بیولوژیکی فاضلاب

8- کلرزنی با هدف ضدعفونی و گندزدایی آب مصرفی کشتارگاه ها، دامداریها، دامپروریها 

9- کلرزنی با هدف کنترل بو و مزه آب

10- کلرزنی جهت از بین بردن رنگ زیرا کلر خاصیت رنگبری دارد.

 

کلیه حقوق سایت متعلق به شرکت مهندسی پاک زیست فرآیند می باشد - طراحی سایت دارکوب | هاستینگ دارکوب