برای افزایش تبادل حرارتی بین جریان آب و هوا در داخل برج خنک کن از پکینگ‌ها یا پر کننده های کولینگ تاور استفاده می‌گردد که با افزایش سطح تماس جریان آب با هوا و همچنین کاهش سرعت جریان آب، در خنک سازی جریان آب نقش موثری دارند.پکینگ‌های کولینگ تاور (cooling tower) بصورت پکینگ های شبکه‌ای بوده و در دو نوع پکینگ های غشایی یا پکینگ فیلم ورقه ای(Film Packing) و اسپلش پکینگ (Splash Packing)یا اسپلش بار(Splash Bar) در برج خنک کننده ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پکینگ های غشایی یا پکینگ فیلم ها خود به چندین مدل تقسیم می شوند:

  1. پکینگ فیلم های بلوکی: که بصورت بلوک های پلاستیکی مستطیلی و دایره ای قابل ارائه می باشد. گام این نوع پکینگ ها 12،14،16،19،23 و 27 میلی متر بوده و جنس پکینگهای بلوکی که به پکینگ مدیاهای لانه زنبوری هم معروفند PVC  و PP می باشد. این نوع پکینگ ها ساخت ایران و یا ساخت شرکت 2H آلمان می باشد(2H Packing). از آنجایی که ساختار این نوع پکینگ ها بصورت سلولی می باشد به آنها پکینگ های سلولی( Cellular packing) نیز گفته می شود.
  2. پکینگ فیلم های شانه تخم مرغی
  3. پکینگ فیلم های موشکی

در مدل پکینگ فیلم، قطرات آب بروی ورقهای پکینگ تشکیل یک لایه می دهند و باعث می شود تا هوایی که در لابه لای فضای پکینگ عبور می کند باعث تبخیر سطحی لایه آب بوجود آمده شود.

پکینگ فیلم ها در ضخامت های مختلف تولید می شوند که متداولترین آنهاضخامت ورق 400 میکرون،  450 میکرون و 500 میکرون می باشد.

پکینگ فیلم ها در دو جنس پی وی سی(PVC) و پلی پروپیلن(PP) تولید می شوند.همچنین پکینگ فیلمهای کولینگ تاور با گام 19 میلی متر

و سطح ویژه 150 متر مربع بر متر مکعب و گام 12 با سطح ویژه 240 متر مربع بر متر مکعب بیشترین مصرف را در برج های خنک کننده دارند.

پکینگ های برج خنک کن در دو مدل معمولی و آنتی باکتریال و مقاوم در برابر اشعهماوراء بنفش(آنتی UV) تولید می شوند. این پکینگ ها

با توجه به ابعاد برج خنک کنندهامکان برش در طول های دلخواه را دارند. همچنین پرکننده های کولینگ تاور دردو ارتفاع 30 سانتی متری

و 60 سانتی متری تولید می شوند.داشتن سطح ویژه مناسب 150 و 240 مترمربع به ازای هر متر مکعب موجب می شود،این پکینگ ها از یک

 سو دارای راندمان ترمودینامیکی بالایی باشندو از سوی دیگر از نظر رسوب گیری نیز در محدوده مناسبی قرار گیرند.

 وجود مسیر لانه زنبوری باعث تبدیل قطرات آب به لایه های فیلم آب شده، سطح تماس آن با هوا را افزایش می دهد و در نتیجه راندمان انتقال حرارت و جرم را بالا می برد و علاوه بر این زاویه مسیر عبور هوا بگونه ای طراحی شده است که کمترین افت فشار را ایجاد می کند. در آبهای با سختی پایین و بدون آلودگی های محیطی استفاده از پر کننده های فیلمی یا ورقه ای(FILM FILL PACKING) توصیه می شود. مزیت استفاده از پر کننده های برج خنک کننده یا همان پکینگهای فیلینگ(FILLING PACKING)در بالا بودن سطح تبادل حرارت و درنتیجه کاهش ابعادی برج خنک کن خواهد بود.

پکینگ های گام 19 همراه با پکینگ های گام 12که بصورت پکینگ های بلوکی هستند عمدتا بعنوان پکینگ های برج های خنک کننده سیستم های تبرید مورد استفاده قرار می گیرند.

بهترین فاصله جهت ساپورت های نگهدارنده این نوع پکینگها با گام 19حدود 600 میلیمتر و با پهنای 50 میلیمتر پیشنهاد می شود . بر حسب جنس تولیدی، تحمل شرایط دمایی در این نوع پکینگ ها نیز متفاوت می باشد مثلادر صورت استفاده از جنسPP  در تولید این پکینگ ها , تحمل دمایی تا 80 درجه سانتی گراد و در صورت استفاده ازجنس PVC این مقدارتا 55 درجه سانتی گراد می باشد.

پکینگ های موشکی(پکینگ های آلمانی)

پکینگهای موشکی یا عمودی که به پکینگهای آلمانی هم معروفند، دارای کانالهای عمودی ریزش آب بوده(پکینگ های جریان عمودی) و در نتیجه از رسوب گیری پایینی برخوردار می باشند و از پکینگ های ضد رسوب محسوب می شوند  و در عین حال داشتن نسبت سطح به حجم  150 مترمربع به ازای مترمکعب موجب می شود از راندمان ترمودینامیکی بالایی نیز برخوردار باشند .

 

پکینگ های مدل اسپلش(پکینگ نت اسپلش و گرید اسپلش):

اگر بخواهیم مدل های مختلف اسپلش پکینگ که بطور عمومی در مورد آبهای با خاصیت رسوبگذاری بالا کاربر دارند را نام ببریم می توان به مواردی همچون:

پکینگ تیوپی یا تیوب اسپلش(Tube Splash)، گرید اسپلش(Grid Splash) و رندوم اسپلش(Random Splash) اشاره کرد.که هر کدام دارای خصوصیات و کاربردهای خاص خود می باشند.پکینگ های تیوب اسپلش به شکل استوانه ای بوده که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. پکینگهای گرید اسپلش به شکل مستطیل بوده و بصورت پکینگ های شبکه ای می باشند.رندوم اسپلش ها مانند مدیاهای معلق بوده و شامل قطعات پلاستیکی کوچک  به قطر 1 اینچ یا 2 اینچ هستند. به پکینگ های اسپلش splash، پرکننده های ترشحی اسپلش splash نیز گفته می شود.

درصورت آلودگی هوای محیط و همچنین سختی بالای آب (2000پی پی ام) و وجود ذرات رسوب زا، از پکینگ اسپلش(splash packing) استفاده می شود.در پکینگهای ضد رسوب اسپلش، قطرات آب پس از برخورد به قسمت پرکننده(پکینگها)به قطرات ریزتری تقسیم میشوند و وقتی که این قطرات ریز شده درمجاورت با جریان هوای تازه که از زیر برج خنک کننده (جریان مخالف)و یا از کنارها (جریان متقاطع)برخورد می کند عمل تبادل حرارتی و تبخیر سطحی قطرات صورت می گیرد که در نهایت باعث خنک شدن این قطعات می شود.

بطورکلی پکینگ های نت اسپلش(PACKING NET SPLASH)مناسب ترین نوع پکینگ جهت آبهای آلوده به شمار می روند. در آبهای با سختی بالا پکینگ نت150(NET150 Packing) ساخت 2H آلمان یکی از پرکاربردترین پکینگ های نت اسپلش می باشد. نحوه انتقال حرارت و جرم بصورت اسپلش شدن (پاشیده شدن) قطرات آب در هوا بودهو کمترین رسوب گذاری را بهمراه دارد و دارای عمری نامحدود می باشند.فرم توری شکل آن باعث می شود،انتقال حرارت وجرم روی قطره ای معلقدر هوا

صورت پذیرد و درنتیجه از رسوب گیری پایینی نیز برخوردار می باشند ودر رده پکینگ های ضد رسوب  قرار می گیرند.اگر بخواهیم به خصوصیاتیک پکینگ خوب

در برج خنک کننده اشاره کنیم، می توانیم به مواردی همچون:


- مقاوم در برابر عوامل شیمیایی آب
- مقاوم در برابر خوردگی
- مقاوم در برابر درجات بالای آب گرم تا 50 درجه
- در مقابل عبور جریان هوا کمترین افت فشار استاتیک را داشته باشد
- مساله اقتصادی بودن نیز برای بسیاری از عزیزان یک فاکتور مهم تلقی می شود.

 برای این موضوع باید گفت در میان انواع پکینگ ها مدل غشایی آن به دلیل قیمتتمام شده پایین بیشتر مورد توجه بوده و در اکثر واحد های صنعتی از این مدل استفاده می کنند.

شرکت پاک زیست فرآیند تامین کننده انواع پکینگ غشایی(پکینگ لانه زنبوری) و  ضد رسوب ازPPمقاوم در برابر اشعه UV خورشید قابل استفاده جهت آب با آلودگی و سختی بالا، مقاوم تا دمای 80سیلسیوس، مقاوم در برابر رسوب گرفتگی ، مقاوم در برابر جلبک گرفتگی ، دارای قابلیت شستشو ، دارای استحکام بالا ، دارای عمر مفیدو راندمان بالا نسبت به انواع مشابه و راندمان خنک کنندگی تا 95%.

 

قطره گیرهای لانه زنبوری و تیغه ای کولینگ تاور یا برج خنک کننده

تیغه های قطره گیر برای جلوگیری از پخش ذرات آب و ممانعت از خروج آنها به محیط بیرون از برج خنک کن بکار می‌روند.
قطره گیر ها در دو نوع قطره گیر های سلولی یا قطره گیر های لانه زنبوری (Cellular Type) و قطره گیر های تیغه ای (Blade Type) یا قطره گیرهای پروفیلی ، جهت کاربردهای مختلف طراحی و تولید می گردد.
قطره گیرهای نوع شبکه ای(لانه زنبوری) به گونه ای طراحی گردیده که هر یک از سلولهای آن به واسطه شکل سینوسی خود و تغییر مسیر عبورجریان هوا ، ضمن ایجاد افت فشار اندک، قطرات آب را روی دیواره سلول به دام انداخته و از خروج آنها به همراه جریان هوا جلوگیری می نماید.

در قطره گیرهای نوع تیغه ای نیز ، مجموعه ای از پروفیل های سینوسی شکل توسط قطره گیرهای نگهدارنده به یکدیگر متصل شده است به نحوی که ماژولهای ایجاد شده با تغییر مسیر جریان، قابلیت حذف حداکثر قطرات آب از جریان هوا را بدون صرف هزینه زیاد در انرژی و افت جریان دارا می باشند.
شرکت مهندسی پاک زیست فرآیند تامین کننده انواع قطره گیر های برج خنک کن از جنس PP و PVC در مدلهای معمولی و آنتی باکتریال و انواع نازل برج خنک کن(نازل کولینگ تاور)

 

 

کلیه حقوق سایت متعلق به شرکت مهندسی پاک زیست فرآیند می باشد - طراحی سایت دارکوب | هاستینگ دارکوب