فیلتری است که به روش اسمز معکوس عمل می کند و دارای منافذی به اندازه 1 میکرون است . ممبران دارای یک ورودی و دوخروجی می باشد .آب ورودی پس ازعبوراز پیش تصفیه با فشار به فیلتر ممبران وارد شده و درخروجی آب تصفیه شده خواهیم داشت درضمن املاح باقیمانده درپشت دیوارغشاء به صورت آب تغلیظ شده به مسیر پساب هدایت می شود که دراین عمل املاح مزاحم و آلودگی ها کاملا حذف می شود ، به این ترتیب آب تصفیه شده کاملا بهداشتی و آشامیدنی خواهیم داشت .تصفیه آب به روش اسمز معکوس صرفآ با استفاده از یک غشاء نیمه تراوا بدون اضافه کردن مواد شیمیایی صورت می گیرد . ممبران به آب اجازه می‌دهد که به سمت دیگر تراوش پیدا کند. اما نمک نمی‌تواند از ممبران عبور کند.
ممبرانها به عنوان يك فيلتر مولكولي براي حذف 99 - 95% از نمك هاي حل شده عمل مي كنند .
همچنين غشاء اسمز معكوس بيش از 98 % از رسوب بيولوژيكي و مواد كلوييدي را از آب حذف مي كند كه نتيجه ي آن يك جريان آب با تصفیه عالی است.
در فرآیند اسمز معکوس آب با فشار زیاد ازیک سری غشاء نیمه تراوا (Membrane) عبور داده می شود. این فشار خارجی از فشار اسمزی طبیعی بیشتر است، در نتیجه مولکولهای کوچک تر از منا فذ غشاء عبور می کنند در حالی که مولکولها ی بزرگ تر، قادر به عبور از غشاء نیستند و سپس در جریانی جانبی از کنار غشاء عبور داده شده و دفع می گردند. در این فرآیند میکروارگانیسم ها نیز از آب حذف می شوند. به طور کلی این فرآیند برای شیرین کردن آب های شور به کار میرود.
در سیستم اسمز معکوس، جریان ورودی یا خوراک (Feed) به دو جریان آب تصفیه شده (Permeate) و پساب غلیظ Concentrate) یا (Reject ) تبدیل می شود.
عملکرد یک سیستم RO بستگی به نوع غشاء ، کنترل جریان ، کیفیت آب ورودی ، دما و فشار دارد.
دستگاه های اسمز معکوس بر حسب نوع ممبرین به 3 دسته تقسیم میشوند:
1- TW.RO برای تصفیه آبهای شهری تا TDS 3000 ppm
2-BW.RO برای تصفیه آبهای لب شور تا TDS 5000 ppm
3- SW.RO برای تصفیه اب دریا TDS 45000 ppm
شرکت مهندسی پاک زیست فرآیند تامین کننده انواع ممبران های filmtec و CSM می باشد.

 

کلیه حقوق سایت متعلق به شرکت مهندسی پاک زیست فرآیند می باشد - طراحی سایت دارکوب | هاستینگ دارکوب